Zapewne słyszeli Państwo niejednokrotnie o terminie, jakim jest „restrukturyzacja”. Jakie czynności przeprowadza się w przypadku restrukturyzacji firmy? I co dokładnie to oznacza? Czy jest to długotrwały czy też krótkotrwały proces? W niniejszym wpisie odpowiemy na tego typu pytania. Zapraszamy do dalszej lektury!

Co to jest restrukturyzacja firmy?

Należy w pierwszej kolejności rozpocząć od samej definicji słów „restrukturyzacja firmy” (a właściwie przedsiębiorstwa). Jest to proces odbudowy przedsiębiorstwa, które, aby uniknąć upadłości, podejmuje pewne strategie i czynności mające na celu poprawę jego sytuacji finansowej. Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne reguluje proces restrukturyzacji. A dokładniej, zawieranie przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością układu z wierzycielami, skutki układu oraz przeprowadzanie działań sanacyjnych. Ustawa wprost normuje, że główny celem tego postępowania jest uniknięcie ogłoszenia upadłości danego dłużnika. Postępowanie to pozwala na przeprowadzenie restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Wyróżniamy kilka trybów tego postępowania.

Na czym polega restrukturyzacja?

Restrukturyzację przeprowadza się w następujących postępowaniach restrukturyzacyjnych:

1) postępowaniu o zatwierdzenie układu;

2) przyspieszonym postępowaniu układowym;

3) postępowaniu układowym;

4) postępowaniu sanacyjnym.

Restrukturyzację przedsiębiorstwa przeprowadza się, aby uniknąć upadłości. Zgodnie z ustawą, „Postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością” Należy pamiętać, że jeśli dany dłużnik złożył oprócz wniosku restrukturyzacyjnego, również wniosek o ogłoszenie upadłości to wówczas, jako pierwszy rozpoznaje się wniosek o restrukturyzację. To, jak dokładnie będzie przebiegała restrukturyzacja, zależy od formy postępowania. Jednak głównym celem restrukturyzacji jest uniknięcie upadłości danego przedsiębiorstwa. Jaki rodzaj postępowanie restrukturyzacyjnego wybrać?

Czy restrukturyzacja się opłaca?

Czy restrukturyzacja się opłaca? Odpowiedź na to pytanie brzmi – najczęściej tak, przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa opłaca się. Jest to proces, który pozwala uniknąć upadłości, która jest ostatecznością. W wyniku przeprowadzenia restrukturyzacji dane przedsiębiorstwo ma szansę na dalsze funkcjonowanie. Jednak warto mieć na uwadze również pewne negatywne konsekwencje, jakie może przynieść restrukturyzacja przedsiębiorstwa. W pierwszej kolejności należy pamiętać, że koniecznym będzie ponieść początkowe koszty owego postępowania. Ponadto w nazwie przedsiębiorstwa zostanie dodane oznaczenie „w restrukturyzacji”, co tym samym będzie sygnałem dla kontrahentów, że dany podmiot zmaga się z trudnościami finansowymi i może powodować trudności z podjęciem współprac. Dodatkowo nad restrukturyzacją przedsiębiorstwa „czuwać” będzie doradca restrukturyzacyjny.

 Ile może trwać restrukturyzacja firmy?

Co do zasady, restrukturyzacja przedsiębiorstwa jest procesem bardzo złożonym i długotrwałym. Zatem nie możemy jednoznacznie wskazać, ile może trwać. Wszystko zależne jest m.in. od kondycji finansowej danego przedsiębiorstwa, trybu postępowania oraz liczby wierzycieli.

Przykładowo, postępowanie o zatwierdzenie układu jest procesem stosunkowo krótkim. Tak samo, jak przyspieszone postępowanie układowe. Sama nazwa wskazuje, że jest ono „przyspieszone”, gdyż pomija kilka kroków.

Przed podjęciem decyzji o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego – zachęcamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który również udziela pomocy prawnej w zakresie postępowań restrukturyzacyjnych.