Ogłaszając upadłość konsumencką, musimy w jakiś sposób utrzymać siebie, jak i swoją rodzinę. Upadli podejmują często pracę, aby mieć źródło dochodu. Jednak co w tym przypadku dzieje się z wynagrodzeniem upadłego? Ponadto, upadli często chcą założyć własną działalność. Czy jest to w ogóle możliwe?

Upadłość konsumencka a umowa o pracę

Osoba po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej może zawrzeć umowę o pracę. Jednak część z tego wynagrodzenia będzie potrącane. Zatem jaki procent wynagrodzenia będzie przekazywany do syndyka? Otóż, w tym przypadku należy zajrzeć do przepisów Kodeksu pracy, który w art. 87 § 3 wskazuje, że:

„Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;

2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.”

Oznacza to, że jeśli dług dotyczy alimentów, to wówczas potrącane jest 60 % wynagrodzenia, a w przypadku innych zobowiązań to 50 %. Jednak istnieje kwota wolna od zajęcia syndyka, wynosi ona minimalne wynagrodzenie, w zależności od wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że w 2024 r. pracując na cały etat i zarabiając minimalne wynagrodzenie tj. 4300,00 zł brutto, kwota ta nie może zostać potrącona. Jednak sytuacja ta nie dotyczy zobowiązań o charakterze alimentacyjnym.

Upadłość konsumencka a założenie własnej działalności

Obecne przepisy nie zakazują założenia własnej działalności po ogłoszeniu upadłości. Jednak nie jest to takie proste, gdyż wiąże się to z takimi problemami, jak kto zarządza przedsiębiorstwem, kto zawiera umowy w imieniu upadłego oraz jaki % dochodów zostanie potrąconych na poczet spłaty zobowiązań. Jednym z obowiązków upadłego jest poinformowanie syndyka, o tym, że założył on własną działalność. Zgodnie z art. 160 pkt. 1 prawa upadłościowego „w sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności w imieniu własnym na rachunek upadłego.” Przeczytaj więcej na temat upadłość konsumencka a spłaty długów.

Czego nie można po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Po ogłoszeniu upadłości należy informować syndyka o swoim majątku, a więc również o podjęciu pracy czy założeniu własnej działalności. Zabronione jest ukrywanie tego typu informacji. Upadły nie może w sposób dowolny rozporządzać swoim majątkiem np. sprzedać jakiejś ruchomości czy nieruchomości. To syndyk posiada prawo do rozporządzania majątkiem upadłego. Cały majątek w dniu ogłoszenia upadłości, jak i zaciągnięty w trakcie trwania postępowania upadłościowego wchodzi do masy upadłości. Ponadto, po ogłoszeniu upadłości znacznie utrudnione jest zaciąganie kredytów, gdyż informacja o upadłości widoczna jest w Biurze Informacji Kredytowej oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Sprawdź również, ile trzeba mieć długów, aby ogłosić upadłość konsumencką.