W związku z pojawiającymi się informacjami o kolejnych pozwach wychodzących spod pióra PFR konieczne jest rozprawienie się z tym, czy warto (z perspektywy przedsiębiorcy) podejmować spór sądowy z PFR? Czy może batalia sądowa nie ma większego sensu, a wynik jest z góry przesądzony? W niniejszym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania. Zapraszamy do dalszej lektury!

Dostałem/am pozew. Co dalej?

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z otrzymanymi dokumentami, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentów, które zawierają pouczenia sądowe bądź zobowiązania. To właśnie tam można znaleźć instrukcje, w jakim terminie należy złożyć odpowiedź na pozew bądź sprzeciw, a także co należy dołączyć do pisma. Warto także zweryfikować, czy sąd wydał nakaz zapłaty, czy też nie. Sąd może, ale nie musi wydać nakaz zapłaty. W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu zapłacić kwotę dochodzoną pozwem. Wówczas koniecznym będzie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu. W tym wypadku zwracamy szczególną uwagę na konieczność dochowania terminu na wniesienie sprzeciwu – w przypadku niedochowania go nakaz stanie się prawomocny i wówczas PFR będzie mógł wszcząć postępowanie egzekucyjne.

Warto także zwrócić uwagę na specyfikę postępowań gospodarczych. Zasadniczo powód zobowiązany jest do przedstawienia wszystkich dowodów w pozwie, natomiast pozwany w sprzeciwie od nakazu zapłaty. W przeciwnym razie przedstawienie jakichkolwiek dowodów na późniejszym etapie postępowania sądowego może zostać uznane za spóźnione i nieudowodnione. Zatem warto skonsultować się ze specjalistą, który wspomoże w przygotowaniu kompletnego pisma procesowego.

Przeczytaj również problemy z subwencjami PFR – co warto wiedzieć?

Sytuacja okiem praktyka

Przyczyny wezwań do zwrotu subwencji PFR dla większości beneficjentów przedsiębiorców nie są jasne ani w żaden sposób sprecyzowane. Nie wynikają one z wezwań ani z treści pozwów. Niewskazanie przez PFR faktycznej przyczyny zwrotu całej kwoty subwencji finansowej stanowi przykład rażąco niesprawiedliwego rozstrzygnięcia dla beneficjenta i pozostaje w sprzeczności z powszechnie akceptowanymi normami czy zasadami współżycia społecznego. Ponadto warto mieć na względzie to, że program Tarczy Finansowej PFR był skierowany do przedsiębiorców, którego celem było zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom w trudnym czasie pandemii, a także miał wesprzeć utrzymanie miejsc pracy. Zwrot całej kwoty subwencji finansowej niewątpliwie może zachwiać ponownie sytuacją przedsiębiorcy. Tym bardziej, że dopiero zaczął się proces stabilizacji sytuacji finansowej przedsiębiorstw po pandemii COVID-19.

Oczywiste jest, że potrzebne są kontrole w zakresie wsparcia udzielonego ze środków publicznych celem wyeliminowania ewentualnych nieprawidłowości. Niemniej z naszych dotychczasowych obserwacji sporów przedsiębiorców z PFR wynika, że kontrole te nie wykazały w istocie żadnych odstępstw, nieprawidłowości w działalności przedsiębiorstw. W rezultacie może to spowodować, że przedsiębiorcy nie skorzystają w przyszłości z podobnej pomocy publicznej, jeżeli PFR bez wyraźnej przyczyny cofa wsparcie i wzywa nagle do jego zwrotu w całości po zakończeniu i rozliczeniu programu.

PFR a pomoc radcy prawnego

Tuż po otrzymaniu odpisu pozwu, warto skontaktować się z radcą prawnym, który specjalizuje się w sprawach gospodarczych, pomocy publicznej, z uwzględnieniem problematyki subwencji finansowych PFR. Radca prawny przeanalizuje dla Państwa treść pozwu, załączników i na podstawie uzyskanych od Państwa informacji, dokumentów – wskaże możliwe sposoby rozwiązania sprawy. Z dotychczasowej praktyki i obserwacji wynika, że pozwy składane przez PFR nie zawierają sprecyzowanej podstawy cofnięcia subwencji. Niemniej nie oznacza to, że pozwany przedsiębiorca winien pozostać niezaangażowany w postępowanie sądowe. Wręcz przeciwnie, konieczne jest skrupulatne przedstawienie i udowodnienie okoliczności korzystnych – tj. takich, które skutecznie zakwestionują argumenty PFR. Zatem zachęcamy do podejmowania obrony przed roszczeniami PFR.

Radca prawny Toruń pozostaje do Państwa dyspozycji w zakresie sporów z PFR. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego celem umówienia się na konsultację w Kancelarii lub online.