Południowy region Polski zmaga się z ogromnymi skutkami powodzi. Dlatego w niniejszym wpisie przekrojowo przybliżamy procedurę otrzymania zasiłku powodziowego dla osób poszkodowanych w wyniku wystąpienia powodzi.

Kto może otrzymać zasiłek powodziowy?

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, uprawnionymi do otrzymania zasiłku powodziowego :

  • rodzina lub
  • osoba samotnie gospodarująca, w rozumieniu ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

poszkodowana w wyniku wystąpienia powodzi. Zasiłek przyznawany jest w kwocie do 2.000 złotych. Niniejsza kwota ma zaspokoić niezbędne potrzeby bytowe. Nadmieńmy, że zasiłek jest przyznawany niezależnie od dochodów rodziny lub osoby samotnie gospodarującej.

Pojęcie osoby poszkodowanej

Zgodnie z art. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, pod pojęciem osoby poszkodowanej należy rozumieć:

  •  osobę fizyczną,
  • osobę prawną oraz
  • jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej,

które na skutek powodzi doznały szkód majątkowych lub utraciły, chociażby czasowo, możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości lub lokalu. Przeczytaj również o prawach i obowiązkach pracodawcy oraz pracowników w obliczu powodzi.

Gdzie można ubiegać się o zasiłek powodziowy?

Celem uzyskania zasiłku powodziowego, koniecznym jest złożyć wniosek do:

  • wójta
  • burmistrza,
  • prezydenta miasta

gminy, na terenie której wnioskodawca poniósł szkodę w wyniku powodzi, albo gminy sąsiadującej, na terenie której przebywa w wyniku przeprowadzenia ewakuacji albo konieczności opuszczenia zagrożonego miejsca zamieszkania. Decyzja o przyznaniu zasiłku wydawana jest niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni od dnia wpłynięcia wniosku do organu.

W jakim terminie wypłacany jest zasiłek powodziowy?

Zasiłek jest wypłacany przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 2 dni od dnia wydania decyzji w sprawie przyznania zasiłku. Konkludując, środki powinny zostać przekazane na rachunek wnioskodawcy najpóźniej w terminie 4 dni od dnia złożenia wniosku do organu.

Czy zasiłek powodziowy jest bezzwrotny?

Zasadniczo tak – zasiłek powodziowy jest bezzwrotny. Statuuje o tym art. 5 ust. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Niemniej należy zwrócić także uwagę na ust. 7 wspomnianej regulacji, który stanowi, że organ wypłacający zasiłek po jego wypłacie – weryfikuje prawdziwość danych zawartych we wniosku. Jednocześnie, jeżeli rodzina lub osoba samotnie gospodarująca nie poniosła szkody w wyniku wystąpienia powodzi, organ wypłacający zasiłek wydaje decyzję o jego zwrocie, określając termin jego zwrotu nie krótszy niż 7 dni.

Zobacz również, co dla obywateli oznacza stan klęski żywiołowej.