W najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozważał podatkowe aspekty sprzedaży znaczków pocztowych z prywatnej kolekcji – mianowicie czy sprzedaż ta będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym (PIT). Zapraszamy do dalszej lektury.
Sprzedaż znaczków pocztowych
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła Pani, która wraz z mężem zaczęła zbierać znaczki pocztowe ponad 40 lat temu. Początkowo były to głównie znaczki polskie. Stopniowo wnioskodawczyni zaczęła uzupełniać kolekcję do lat wcześniejszych. Znaczki były zakupowane w sklepach filatelistycznych. Następnie po roku 1990, małżeństwo zaczęło zbierać także znaczki zagraniczne. Kolekcjonowanie znaczków trwało blisko 50 lat. Aktualnie wnioskodawczyni planuje sprzedać swoje zbiory na różnych portalach aukcyjnych. Ze względu na obszerność kolekcji, sprzedaż ma nie nastąpić jednorazowo, a raczej sukcesywnie na różnych portalach aukcyjnych. Wnioskodawczyni wskazała we wniosku, że ostatni zakup znaczków do zbiorów nastąpił w roku 2018, czyli 6 lat temu.
W związku z powyższym wnioskodawczyni zwróciła się z zapytaniem do KIS, jaki podatek musiałaby zapłacić i w jakiej wysokości od sprzedaży ww. znaczków pocztowych. W ocenie wnioskodawczyni po sprzedaży znaczków nie powinno być żadnego podatku do zapłaty, ponieważ znaczki były kupowane na poczcie i w sklepach filatelistycznych. Część z nich była do własnych zbiorów, a część była wysyłana za granicę na wymianę.
Przeczytaj również, czym jest zryczałtowany podatek dochodowy.
Skutki zbycia znaczków pocztowych
Fiskus uznał stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Wskazał, że sprzedaż znaczków pocztowych, o których mowa we wniosku, należy rozpatrywać przez pryzmat uregulowań zawartych w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Zatem skoro odpłatne zbycie znaczków nastąpi po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie – nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu tego przepisu. W konsekwencji kwota uzyskana ze sprzedaży znaczków pocztowych, o których mowa we wniosku, w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu PIT.
Zatem sprzedaż znaczków pocztowych po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie będzie stanowić dla wnioskodawczyni przychodów podatkowych.
(interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2024 r., sygn.: 0112-KDIL2-2.4011.311.2024.3.KP)