W toku podejmowanych współprac gospodarczych nierzadko dochodzi do sytuacji, w których to kontrahent zwleka z płatnością za wykonane usługi czy dostarczony towar. Wówczas pojawia się zapytanie, czy jest sens wnosić jakikolwiek pozew w ramach postępowania upominawczego, czy nakazowego z uwagi na chociażby koszty procesu, czy ewentualnego zastępstwa przez profesjonalnego pełnomocnika. W takich okolicznościach warto rozważyć dokonanie wpisu do KRD BIG celem zmobilizowania dłużnika do uregulowania płatności. Zapraszamy do dalszej lektury.

Wpis do BIG – przedsiębiorca

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika niebędącego konsumentem (tj. przedsiębiorcy będącego osobą prawną czy też osobą fizyczną) wyłącznie wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

  • zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej;
  • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika niebędącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 30 dni;
  • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi niebędącemu konsumentem do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika niebędącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu – na adres siedziby dłużnika lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej albo na adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.

Wpis do BIG – Konsument

W myśl art. 14 ust. 1 o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, wierzyciel może przekazać do biura informacje gospodarcze o zobowiązaniu dłużnika będącego konsumentem (nie-przedsiębiorca) wyłącznie wówczas, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

  • zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy o kredyt konsumencki;
  • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika będącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 200 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 30 dni;
  • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi będącemu konsumentem do rąk własnych, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura;
  • nie upłynęło 6 lat od dnia wymagalności zobowiązania, a w przypadku roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczeń stwierdzonych ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd nie upłynęło 6 lat od dnia stwierdzenia roszczenia.

Sprawdź, jak wykreślić się z rejestru dłużników.

Wpis do KRD BIG – i co dalej?

Po ujawnieniu negatywnego wpisu w KRD BIG, pozostali kontrahenci współpracujący z naszym dłużnikiem będą mieli informacje o tym, że dany podmiot jest nierzetelny względem regulowania płatności. Wówczas może to znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa czy też działalności poprzez brak możliwości uzyskania tzw. kredytu kupieckiego czy zaciągnięcia drobnego kredytu obrotowego. Nierzadko zdarza się, że jeżeli dana wierzytelność jest wysoka, poszczególne podmioty, potencjalni kontrahenci odmawiają jakiejkolwiek współpracy. Wówczas najczęściej po ujawnieniu takiego wpisu – dłużnicy zwracają owe zaległe środki pieniężne bądź podejmują kontakt celem porozumienia się względem uregulowania należności.

W razie jakichkolwiek trudności z odzyskaniem zaległych należności od nierzetelnych kontrahentów – zachęcamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który również specjalizuje się w działaniach windykacyjnych mających na celu odzyskanie długów.