Mechanizm podzielonej płatności (split payment), bywa źródłem wątpliwości dla przedsiębiorców. Słowem wstępu, mechanizm ten polega na tym, że płatność za towar lub usługę zrealizowana przez nabywcę nie trafia w całości na konto odbiorcy, ale zostaje rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak odzyskać środki zablokowane na tym rachunku, zwłaszcza gdy brakuje im płynności finansowej. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat sposobów odzyskania środków z konta VAT oraz wyjaśniamy, jak przeksięgować pieniądze i jak wygląda proces zwrotu VAT.
Jak odzyskać VAT z rachunku VAT?
W przypadku mechanizmu podzielonej płatności kwota netto z faktury trafia na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, a podatek VAT na jego rachunek VAT, który jest tworzony przez bank automatycznie. Nie ma możliwości samemu przeksięgować pieniędzy z konta VAT, np. z poziomu konta internetowego. Środki wskazane na rachunku VAT można przeznaczyć wyłącznie na cele wskazane w ustawie, np. na opłacenie składek ZUS, CIT oraz PIT wynikający z zeznań rocznych lub zaliczek czy dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Jeżeli nie wykorzystają Państwo pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT – wówczas mogą Państwo złożyć wniosek o ich uwolnienie (przekazanie) na rachunek rozliczeniowy. Decyzję w tym przedmiocie podejmuje właściwy naczelnik urzędu skarbowego.
Czy wiesz, jakie są stawki VAT w Europie?
Jak przeksięgować pieniądze z konta VAT?
W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o przeksięgowanie środków. Przedsiębiorca, który chce przelać środki z konta VAT na główny rachunek firmowy, musi złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego. Wniosek można złożyć poprzez portal e-Urząd Skarbowy lub pisemnie, w siedzibie urzędu.
Następnie należy oczekiwać na decyzję urzędu skarbowego. Urząd skarbowy, w terminie podstawowym, ma 60 dni na zwrot nadwyżki VAT na rachunek bankowy podatnika. W praktyce jednak okres oczekiwania jest dłuższy, w szczególności, gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie wykonywał czynności opodatkowanych VAT – wówczas urząd ma 180 dni na zwrot.
Podkreślamy, że środki z konta VAT można przeksięgować tylko za zgodą urzędu skarbowego – nie można tego zrobić bezpośrednio na wniosek do banku, ponieważ bank nie ma uprawnień do przelewania tych środków na inny rachunek bez zezwolenia.