Podatek VAT jest podatkiem od towarów i usług. W Europie nie mamy wspólnej, jednolitej stawki. Każde z państw ma swoje określone stawki, jednak muszą stosować się one do przepisów Unii Europejskiej. Zastanawiające może być, który z krajów ma największe, a który najniższe stawki VAT. Na to odpowiemy w niniejszym wpisie.

Jakie są stawki VAT w Europie?

Stawki VAT wahają się w zależności od krajów. Rozpoczniemy od stawek podstawowych, które zastosowanie znajdują do większości towarów, bądź usług w danych krajach. Zaczynając od najniższej ze stawek tj. 17% w Luksemburgu aż po Węgry 27%. Jedną z najwyższych stawek, oprócz Węgier mają również kraje skandynawskie takie jak Szwecja, Dania, których stawka VAT wynosi 25%. W Chorwacji również obowiązuje ta sama stawka. Zaraz po nich stawkę 24% ma Grecja oraz Finlandia. W Polsce podstawową stawką jest 23%. Najniższy VAT zapłacimy w Luksemburgu (17 %), zaraz po nim najniższy VAT ma Malta (18%), Cypr (19%) oraz Niemcy (19%). Oprócz stawek podstawowych stosujemy również stawkę obniżoną oraz tzw. stawki specjalne, czyli stawki superobniżone, zerowe oraz przejściowe.

Gdzie w Europie jest najniższy VAT?

Unia Europejska nakłada obowiązek na państwa, że podstawowa stawka VAT nie może być niższa niż 15%. Najniższa stawka obowiązuje w Luksemburgu i wynosi 17%. Najwyższy VAT obowiązujena Węgrzech i wynosi aż 27%. W przypadku stawki obniżonej VAT nie może być niższy niż 5%. W Polsce stawka obniżona to 8% oraz 5%. Pięcioprocentową stawkę ma również Chorwacja, Cypr, Węgry, Włochy, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia oraz Słowenia. Największą obniżoną stawkę mają Węgry (18%). Unia Europejska dopuszcza możliwość stosowania stawki tzw. superobniżonej. Są to stawki poniżej 5%. Stosowane mogą być tylko do określonych towarów bądź usług. Taka stawka stosowana jest np. we Francji, gdzie na niektóre usługi i towary stosujemy 2,1% VAT, we Włoszech (4%) oraz Luksemburgu (3%).

Chcesz płacić niższe podatki? Sprawdź sposoby optymalizacji.

Stawka zerowa podatku VAT- w których krajach w Europie?

Stawka zerowa oznacza, że VAT-u nie zapłacimy w ogóle. W których krajach jest to możliwe? Należy mieć na uwadze to, iż stawkę zerową można zastosować do tylko jasno określonych kategorii towarów lub usług, które co do zasady dotyczą artykułów związanych z podstawowymi potrzebami takimi jak leki czy artykuły spożywcze. Stawkę 0% ma np. Dania.

Zobacz również, jak odzyskać VAT z konta VAT.