Długi mogą powstać z różnych źródeł – od kredytów bankowych, przez pożyczki, zaległe rachunki, aż po zobowiązania wobec urzędu skarbowego czy ZUS. W natłoku codziennych obowiązków łatwo jest stracić kontrolę nad terminami płatności, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zatem warto regularnie monitorować swoją sytuację finansową i upewniać się, że nie ciąży na nas żaden nieuregulowany dług. W tym artykule przedstawimy, jak skutecznie sprawdzić swoją sytuację finansową i ewentualne zadłużenie.

Długi, o których nie wiem – skąd się biorą?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, istnieje wiele powodów, dla których można posiadać dług, o którym nie wiemy lub który nie musi być oczywisty. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny. Zobacz, jak wyjść ze spirali zadłużenia.

Zapomniane lub przeterminowane zobowiązania

Czasami drobne zobowiązania mogą zostać zapomniane. Może to dotyczyć np.: niezapłaconych rachunków za media (prąd, gaz, woda), opłat za telefonię komórkową lub Internet, mandaty za parkowanie czy jazdę komunikacją miejską bez biletu, opłaty za karty kredytowe – nawet niewielkie salda pozostawione na karcie kredytowej mogą z czasem rosnąć z powodu odsetek.

Niewykluczone, że w wyniku zmiany oferty bądź podwyższenia ceny danych usług może umknąć uwadze zmiana i tym samym na kontach u danego operatora będzie powiększać się niedopłata.

Długi odziedziczone

W przypadku dziedziczenia po zmarłej osobie, możliwe, że wraz ze spadkiem przejmowane są także długi. W przypadku przyjęcia spadku wprost, odpowiadamy za długi spadkodawcy bez ograniczeń (tzw. przyjęcie proste). Brak dokładnej wiedzy na temat sytuacji finansowej spadkodawcy może prowadzić do niespodziewanych zobowiązań. Dlatego zalecamy, aby ewentualny spadek przyjąć z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Zobacz, jak poradzić sobie z ryzykiem odziedziczenia spadku, w którym są długi.

Kary umowne lub dodatkowe opłaty

Wiele umów zawiera zapisy dotyczące możliwości nałożenia dodatkowych opłat, które mogą być nałożone w przypadku niedotrzymania warunków umowy zawartej na czas określony z uwagi na przedterminowe rozwiązanie umowy bądź opłaty za brak zwrotu sprzętu, np. modemu lub dekodera.

Nie zawsze o takich karach jesteśmy informowani przez operatora, a rosnące odsetki mogą zwiększać dług. W takich sytuacjach nierzadko operatorzy sprzedają dług do innego podmiotu i wówczas dowiadujemy się o zadłużeniu już bezpośrednio od danego podmiotu windykacyjnego.

Długi wynikające z kradzieży tożsamości

W niektórych przypadkach możemy stać się ofiarą kradzieży tożsamości. Oszuści mogą wykorzystać nasze dane osobowe do zaciągnięcia pożyczek lub kredytów. Taki dług może przez długi czas pozostawać ukryty, aż do momentu, kiedy trafi do firmy windykacyjnej lub zostanie zgłoszony do biur informacji kredytowej. Wówczas w tym drugim przypadku, dowiadujemy się o zadłużeniu najczęściej przy okazji własnego zapotrzebowania na dodatkowe środki finansowe i odmownej decyzji kredytowej.

Jak sprawdzić, czy mam długi?

Celem sprawdzenia, czy mamy długi, możemy skorzystać z kilku, ogólnodostępnych rejestrów, m.in.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

BIK gromadzi informacje na temat zobowiązań kredytowych, w tym kredytów, pożyczek czy kart kredytowych. Tam możemy sprawdzić, czy mamy jakiekolwiek zadłużenie, a także jak wygląda historia kredytowa. Co istotne, możemy tam także zamówić odpłatnie raport kredytowy (np. jednorazowy lub abonamentowy), w którym będą widoczne wszystkie zobowiązania kredytowe.

Krajowy Rejestr Długów (KRD)

KRD to jedno z biur informacji gospodarczej, które rejestruje zaległe długi, także te wobec m.in. podmiotów świadczących usługi telekomunikacyjne czy wobec dostawców energii. Również po zarejestrowaniu się na stronie, mamy możliwość pobrania po dokonaniu zapłaty, raportu, który pokaże, czy jesteśmy wpisani jako dłużnicy.

Czy mogę sprawdzić zadłużenie innej osoby fizycznej?

Zasadniczo nie ma możliwości sprawdzenia zadłużenia innej osoby fizycznej z poziomu ww. biur. Sprawdzenie zadłużenie innej osoby fizycznej jest ograniczone przede wszystkim przez przepisy RODO.

Ewentualnie istnieje możliwość skorzystania z Krajowego Rejestru Zadłużonych. Jest to publiczny i bezpłatny portal, który pozwala na wyszukanie informacji dotyczących ujawnionych postępowań upadłościowych czy restrukturyzacyjnych.

Sprawdź, czy na długach można zarabiać.