Bezsprzecznym pozostaje, że uczestnictwo w sądowej rozprawie (czy to jako strona postępowania, świadek czy obserwator na publiczności) może przysporzyć stresu. W niniejszym wpisie przybliżamy jakich zachowań w sądzie należy się wystrzegać, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów w przededniu rozprawy, na którą zostali Państwo wezwani. Zapraszamy do dalszej lektury wpisu.

Kiedy i gdzie się stawić?

Odpowiadając na powyższe pytanie, przede wszystkim zalecamy uważne zapoznanie się z wezwaniem przesłanym przez sąd. To tam znajdują się najistotniejsze informacje dotyczące sygnatury sprawy, daty, godziny oraz dokładnego miejsca stawiennictwa, wraz z właściwą salą. W razie, gdyby którejkolwiek informacji zabrakło – warto skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Interesanta (BOI), które przekaże brakujące informacje.

Przed dniem rozprawy warto zapoznać się z lokalizacją sądu i ustalić czasu potrzebujemy na dojazd do sądu. Polecamy zarezerwować sobie odpowiedni zapas czasu, aby na spokojnie dotrzeć, znaleźć parking, budynek oraz właściwą salę. Ponadto warto mieć na uwadze, że w zależności od charakteru sprawy, przesłuchanie przez sąd może potrwać 15 min, 30 min, a nawet godzinę, dlatego na uwadze należy mieć, aby z uprzedzeniem poinformować pracodawcę o możliwej absencji – całodniowej lub kilkugodzinnej, w zależności od lokalizacji sądu.

Nadmienić należy, że na wejściu do każdego budynku sądu znajdują się bramki elektromagnetyczne oraz ochrona, która sprawdza każdą osobę z osobna wchodzącą do sądu, nie wyłączając ewentualnych torebek czy plecaków. Dlatego w przypadku ewentualnego natężenia rozpraw danego dnia – może pojawić się już na wejściu kolejka. Z tych względów polecamy przybyć z odpowiednią rezerwą czasową na ewentualne podstawowe czynności.

Co ubrać i co ze sobą zabrać?

Nie ma konkretnych przepisów dotyczących wymaganego stroju w sądzie. Jednakże ze względu na powagę instytucji i sytuacji, oczywiste jest,że wymagany jest strój elegancki i schludny. Mowa tutaj o unikaniu zakładania ubrań krzykliwych, krótkich spodenek czy spódniczek. Do sądu warto zabrać ze sobą wezwanie do stawiennictwa oraz dowód osobisty, który okazuje się sądowi po wezwaniu do przesłuchania. Wchodząc na salę rozpraw – pamiętać należy o tradycyjnym „Dzień dobry” do osób, które już przebywają w środku.

Składanie zeznań

Jak zachowywać się w sądzie jako świadek? Składając zeznania i udzielając odpowiedzi na pytania sądu i stron, mówmy głośno i wyraźnie. Zasadniczo otrzymując wezwanie do rozprawę – dana osoba wie, czego sprawa dotyczy, dlatego warto wcześniej przypomnieć sobie najistotniejsze wątki, fakty, aby jak najbardziej rzeczowo odpowiadać na pytania zadane przez sąd. Oczywiste jest, że składanie zeznań może wiązać się z nerwami i nieuniknionym stresem, wskazane jest jednak udzielanie odpowiedzi bez zbędnych emocji.

Należy pamiętać, że do sądu zwracamy się „Wysoki sądzie”, nie „Panie/Pani Sędzio”, a udzielając odpowiedzi na pytania – czy to sądu, czy pełnomocników stron – zwracamy się do sądu, nie do innych stron postępowania.

Zwrot kosztów uczestnictwa w rozprawie

Jeśli zostałeś wezwany do udziału w rozprawie w charakterze świadka, przysługuje Ci zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w postępowaniu. Mowa tu o zwrocie kosztów transportu, koniecznego noclegu czy utraconego wynagrodzenia.

Wniosek o zwrot kosztów składa się ustnie do protokołu lub na piśmie, w terminie 3 dni od dnia zakończenia czynności z udziałem osoby uprawnionej do tych należności. Wnioskodawca zobowiązany jest wykazać wysokości rzeczywiście poniesionych, racjonalnych i celowych kosztów.