Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. penalizuje m.in. posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. W niniejszym wpisie zastanowimy się m.in. nad tym, co grozi za posiadanie narkotyków, a także nad zagadnieniem ewentualnego umorzenia postępowania w tym zakresie. Zapraszamy do dalszej lektury.
Czy rodzaj posiadanych narkotyków ma znaczenie?
Przepis art. 62 ust. 1 wspomnianej ustawy stanowi, że kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jest to typ podstawowy przestępstwa. Z kolei w ust. 2 ustawodawca stanowi, że jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10, co tym samym stanowi typ kwalifikowany przestępstwa.
Po pobieżnej lekturze przytoczonych przepisów zdaje się, że nie ma znaczenia w kontekście karalności sprawcy to, czy posiadał on narkotyki „miękkie” jak chociażby marihuana czy tzw. „twarde”, jak kokaina czy amfetamina. Niemniej z praktyki orzeczniczej wynika, że rodzaj narkotyku ma wpływ na karę. Przykładowo, wskazuje na to Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 18 kwietnia 2000 r., sygn. akt II AKa 22/00, który odnosi się do podziału na narkotyki tzw. twarde i miękkie w kontekście karalności sprawcy. Co grozi za posiadanie narkotyków?
Co oznacza posiadanie nieznacznej ilości narkotyków?
Niestety określenie „nieznacznej ilości” nie został zdefiniowany przez ustawodawcę. W praktyce, tj. w toku postępowania przygotowawczego, jak i sądowego – powoduje to liczne niejasności. Zatem koniecznym jest odnieść się do orzecznictwa. Mianowicie zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie, dnia 4 października 2000 r., sygn. akt II AKa 161/00, nieznaczna ilość narkotyku to ilość niewielka, odpowiadająca doraźnym potrzebom uzależnionego, to jest odczuwanemu współcześnie głodowi narkotycznemu, jedna, dwie porcje, lecz nie ilość od tego większa, choćby zgromadzono ją w przewidywaniu przyszłych potrzeb.
Podsumowując, z okoliczności sprawy powinno jednoznacznie wynikać, że ujawniona nieznaczna ilość narkotyków była przeznaczona do skonsumowania wyłącznie przez ich posiadacza.
Przeczytaj również tymczasowe aresztowanie za posiadanie narkotyków.
Posiadanie nieznacznej ilości narkotyków a umorzenie postępowania
Zgodnie z art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, jeżeli sprawca posiada
środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek, wówczas postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.
Zatem jest to przepis stanowiący samodzielną podstawę prawną umorzenia dochodzenia lub śledztwa. Co istotne, z przywołanego przepisu wynika, że dla podjęcia decyzji o umorzeniu, koniecznym jest łączne spełnienie wszystkich 3 wymienionych w przepisie przesłanek, tj.:
- posiadanie nieznacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych,
- przeznaczenie substancji na użytek własny,
- orzeczenie wobec sprawcy kary za ich posiadanie byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień społecznej szkodliwości.
Jeżeli zmagają się Państwo z podobnym problemem – zachęcamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który również specjalizuje się w postępowaniach karnych z zakresu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nie ulega wątpliwości, że w przypadku sprawy o posiadanie nieznacznej ilości narkotyku – doświadczenie i zaangażowanie radcy prawnego może przyczynić się do umorzenia postępowania. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.
Przeczytaj również o zatrzymaniu w związku z posiadaniem narkotyków.