Na gruncie obowiązujących regulacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, przewidziano katalog sankcji za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych, w zależności od ilości narkotyków. W niniejszym wpisie podejmiemy zagadnienie zastosowanie najsurowszego, nieizolacyjnego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania za posiadanie narkotyków. Czy to zawsze jest jedyny konieczny środek? Czy jest możliwość zamiany aresztu na kaucję?
Jak przebiega zatrzymanie i przesłuchanie?
Istnieją dwie możliwości przesłuchania w charakterze podejrzanego. Pierwsza z nich to wezwanie, które zostało nadane pocztą z prokuratury lub policji. Podejrzany otrzymuje takie wezwanie na swój adres do korespondencji z informacją o dacie, godzinie i miejscu przesłuchania. Wówczas podejrzany może skontaktować się z obrońcą, który również będzie mógł uczestniczyć w przesłuchaniu. Podejrzany samodzielnie udaje się na przesłuchanie.
Druga możliwość to zatrzymanie przez policję (co do zasady) i przymusowe doprowadzenie do prokuratury celem przedstawienia tamże zarzutów. Nierzadko zatrzymanie w związku z posiadaniem narkotyków połączone jest z przeszukaniem mieszkania. W przypadku spraw o posiadanie narkotyków – zasadniczo występuje ten rodzaj zatrzymania. Należy pamiętać, że już od momentu zatrzymania, podejrzany ma prawo do obrony. Zatrzymany ma prawo poznać powody zatrzymania oraz podstawę prawną. Ponadto już od momentu zatrzymania – należy poinformować funkcjonariuszy Policji, że chcemy skorzystać z pomocy obrońcy – radcy prawnego lub adwokata. Warto wskazać, że chcemy się z nim skontaktować, aby brał udział w przesłuchaniu. W tym celu należy podać funkcjonariuszom imię i nazwisko oraz numer telefonu obrońcy.
Udział obrońcy już od wczesnego etapu zatrzymania gwarantuje podejrzanemu, że przysługujące mu prawa będą realizowane. Niewątpliwe jest, że takie sytuacje są stresujące, zatem obecność obrońcy zapewni, że to on będzie czuwał nad wszystkimi czynnościami. Ponadto obrońca zweryfikuje, czy w sprawie nie doszło do bezpodstawnego zatrzymania przez policję. Co grozi za posiadanie narkotyków?
Czy można zmienić areszt na kaucję w sprawie o posiadanie narkotyków?
W przypadku, gdy wobec zatrzymanego, podejrzanego o posiadanie narkotyków, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – należy pamiętać, że jest możliwość złożenia stosownego wniosku o zamianę środka zapobiegawczego, zgodnie z przepisem art. 254 Kodeksu postępowania karnego. Podejrzany lub jego obrońca (radca prawny lub adwokat), mogą składać w każdym czasie wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego, tj. na każdym etapie postępowania. W toku postępowania przygotowawczego – taki wniosek kierujemy do prokuratora, natomiast po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu – do sądu, przed którym sprawa się toczy. Na rozpoznanie wniosku wymienione organy mają 3 dni, niemniej jest to termin instrukcyjny – oznacza to, że czas ten może być dłuższy. Należy pamiętać, aby taki wniosek został odpowiednio uzasadniony, tj. koniecznym jest wskazać, że nie istnieją już dalsze przesłanki (ogólne lub szczególne) do stosowania aresztu. Każdorazowo należy zapoznać się skrupulatnie z aktami sprawy, zebranymi dowodami, aby móc wykazać, że nie ma konieczności zastosowania danego środka zapobiegawczego względem podejrzanego. Jaka kara za posiadanie narkotyków?
Reasumując – wszystko zależne jest od okoliczności sprawy, ilości posiadanych narkotyków, wyrządzonej szkody, charakteru popełnionego czynu, ale także od postawy tymczasowo aresztowanego, tj. czy zachodzi uzasadniona obawa ucieczki lub ukrycia się, bądź tego, że podejrzany będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań świadków.
Posiadanie narkotyków – pomoc prawnika
Nie ulega wątpliwości, że pomoc prawnika – radcy prawnego lub adwokata już od samego początku, tj. etapu zatrzymania, może przyczynić się do sprawniejszego rozwiązania sprawy, a w przypadku posiadania nieznacznej ilości narkotyków – nawet do umorzenia postępowania. Radca prawny Toruń również specjalizuje się w postępowaniach karnych z zakresu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem formularza kontaktowego, mailowo lub telefonicznie.