Ogłaszam upadłość i co dalej? Takie pytanie z pewnością pojawia się w głowach osób, które planują ogłosić upadłość lub ją już ogłosiły. Upadły ma wiele praw, ale także obowiązków, których musi przestrzegać, gdyż jeśli ich nie dopełni, to czekają go pewne konsekwencje.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – co dalej?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma duży wpływ na życie upadłego. Od tego momentu, jego majątek pozostaje w rękach syndyka, a sam upadły nie może nim dowolnie zarządzać. Syndyk wówczas spienięża majątek upadłego, może nawet sprzedać jego nieruchomość. Majątek ten przeznaczany jest na pokrycie długów i sporządzany jest plan spłaty. Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy część z długów zostaje umorzona, a jeśli sytuacja materialna upadłego jest bardzo słaba i w sposób trwały nie będzie można spłacać zobowiązań to wówczas sąd może postanowić o umorzeniu całości długów.
Obowiązki upadłego
Upadły ma pewne obowiązki, które są przewidziane przez prawo. Obowiązki upadłego zostały uregulowane w art. 57 prawa upadłościowego. Według niego do obowiązków upadłego należy:
- wskazanie syndykowi całego majątku,
- wydanie syndykowi całego majątku,
- wydanie wszelkich dokumentów dotyczących majątku, działalności, jak również rozliczeń takich jak ewidencje, które prowadzone są w celach podatkowych, księgi rachunkowe,
- wydanie korespondencji.
Jeśli upadły wykona ten obowiązek, to wówczas musi potwierdzić to w pisemnym oświadczeniu, a następnie złożyć sędziemu-komisarzowi. W przypadku, jeśli sędzia-komisarz czy syndyk mieliby wątpliwości, które dotyczą majątku upadłego, to wówczas obowiązany jest on do udzielania wszelkich wyjaśnień w tym zakresie. Niekiedy sędzia-komisarz ma prawo postanowić, aby upadły, chcąc opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, musiał uzyskać konieczne zezwolenie.
Czy po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej można pracować?
Konsekwencje niedopełnienia obowiązków upadłego w upadłości konsumenckiej
Co w przypadku, jeśli upadły nie chce wypełnić ciążących na nich obowiązków? Czy niesie to jakieś konsekwencje za sobą? Otóż tak, przepisy przewidują pewne skutki niedopełnienia obowiązków przez upadłego. Nierzadko zdarza się tak, że upadły chce być „sprytniejszy” i ukrywa się lub swój majątek. Jeśli następuje taka sytuacja to wówczas sędzia-komisarz ma prawo zastosować wobec niego pewne środki przymusu. Środki przymusu mogą być również zastosowane w przypadku niedopełniania obowiązków przez upadłego lub gdy upadły swoimi czynami zmierza do ukrycia majątku. Środki przymusu zostały uregulowane w Kodeksie postępowania cywilnego, w dziale dotyczącym egzekucji ze świadczeń niepieniężnych. Na postanowienie sędziego-komisarza przysługuje zażalenie. Sędzia-komisarz ma prawo ich uchylenia, jeśli ustanie potrzeba ich stosowania. Do środków przymusu należy m.in. grzywna, a nawet areszt.
Dowiedz się także, ile trzeba mieć długu, aby ogłosić upadłość konsumencką?