Nieujawnione źródła przychodu to kwestie, które wzbudzają szczególne zainteresowanie polskich organów podatkowych. Kontrole dotyczące przychodów z nieujawnionych źródeł mogą skutkować wysokimi sankcjami finansowymi. W artykule omówimy między innymi kwestię postępowań podatkowych dotyczących nieujawnionych źródeł przychodu, sankcje na gruncie obowiązujących przepisów oraz poruszymy kwestię przedawnienia.
Jak wytłumaczyć się z nieujawnionych przychodów?
Zgodnie z art. 25g ust. 1 ustawy o PIT, w toku postępowania podatkowego albo w toku kontroli celno-skarbowej ciężar dowodu w zakresie wykazania przychodów (dochodów) opodatkowanych lub przychodów (dochodów) nieopodatkowanych stanowiących pokrycie wydatku spoczywa na podatniku. Zatem z treści przepisu jednoznacznie wynika, że obowiązek wyjaśnienia spoczywa przede wszystkim na osobie kontrolowanej – podatniku. Zgodnie z przepisami, podatnik ma prawo przedstawiać w toku postępowania dowody, które wyjaśnią źródło pochodzenia pieniędzy lub majątku. Do tych dowodów zaliczamy chociażby:
- dokumenty, takie jak umowy, faktury, potwierdzenia wpłat czy inne rachunki, mogące potwierdzić pochodzenie środków,
- przesłuchanie świadków – w toku postępowania podatkowego organ również ma możliwość przesłuchiwania świadków. Zatem jeśli pewne środki pochodziły z darowizny lub pożyczki, warto wskazać na świadków takich transakcji.
- wskazanie wcześniejszych oszczędności – jeśli pieniądze pochodzą z wcześniej zgromadzonych oszczędności, podatnik może wykazać, jak oszczędności te były akumulowane przez lata. Urząd może wymagać historii konta bankowego oraz dokumentacji potwierdzającej stopniowe odkładanie środków.
Jaka jest kara za nieujawnione przychody?
Co do zasady od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych, zryczałtowany podatek dochodowy wynosi 75% podstawy opodatkowania. Podatek ustala właściwy organ podatkowy w drodze decyzji za rok podatkowy, w którym powstał przychód odpowiadający kwocie nadwyżki lub nadwyżek.
Czy wiesz, dlaczego estoński CIT to skuteczna optymalizacja podatków?
Kiedy przedawniają się nieujawnione przychody?
Omawiając kwestię niniejszego zobowiązania podatkowego, istotnym jest termin przedawnienia. Przepis art. 68 § 4a Ordynacji podatkowej wskazuje, że zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy w tym zakresie. Zatem, jeśli doręczenie decyzji nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy, wówczas zobowiązanie podatkowe nie może być dochodzone przez organ podatkowy.
Jak udowodnić ukryte przychody?
Postępowanie w przedmiocie ukrytych przychodów jest skomplikowanym i zasadniczo długotrwałym postępowaniem podatkowym, które wymaga dowodów zgromadzonych przez organy podatkowe. Istnieje kilka metod, które urząd skarbowy wykorzystuje, aby wykazać nieujawnione przychody:
- analiza majątku podatnika, tj. deklaracji składanych przez podatnika ze stanem faktycznym, tj. środkami zebranymi na rachunkach bankowych,
- informacje od osób trzecich,
- analiza przekładanych dokumentów finansowych związanych z prowadzoną działalnością.
Jeżeli wobec Państwa zostało wszczęte postępowanie podatkowe w zakresie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych – skontaktuj się z radcą prawnym Toruń, który również udziela pomocy prawnej w toku postępowań. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego – 661-993-378 lub mailowego: prawnik@marcinchowaniec.pl.