Optymalizacja podatkowa to proces planowania finansowego i stosowania dostępnych przepisów prawnych w celu minimalizowania obciążeń publicznoprawnych. Polegać ona może na korzystaniu z ulg podatkowych, odpowiednim zarządzaniu kosztami oraz wyborze najkorzystniejszej formy opodatkowania. Jej celem jest maksymalizacja zysków poprzez minimalizowanie obciążeń podatkowych bez naruszania prawa. W niniejszym wpisie nieco szerzej omówimy proces optymalizacji podatkowej na gruncie obowiązujących przepisów. Zapraszamy do lektury wpisu!

Co to znaczy optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa to zbiór działań, strategii finansowych celem zmniejszenia obciążeń podatkowych w prowadzonej działalności gospodarczej. Pod tym pojęciem należy rozumieć takie działania jak chociażby:

  • wybór formy opodatkowania – np. skala podatkowa (zasady ogólne), podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • korzystanie z ulg i odliczeń – m.in. ulgi na dziecko, termomodernizacyjna, IKZE, terminal, prototyp, robotyzację,
  • amortyzacja środków trwałych,
  • zarządzanie kosztami uzyskania przychodu.

Optymalizacja podatkowa to zbiór legalnych działań, które umożliwiają efektywne zarządzanie dochodami, z korzyścią dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Co zmniejsza podatek dochodowy?

Kilka kluczowych elementów, które wpływają na zmniejszenie podatku dochodowego w Polsce:

  • ulgi podatkowe: np. ulga termomodernizacyjna, ulga na dzieci, ulga dla młodych do 26. roku życia.
  • IKZE: wpłaty obniżają podstawę opodatkowania.
  • koszty uzyskania przychodu: wydatki bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. zakup sprzętu, paliwo.
  • amortyzacja: odpisy amortyzacyjne zmniejszają dochód do opodatkowania.
  • wspólne rozliczenie małżonków: korzystne, gdy dochody jednego z małżonków są niższe.

Każda z tych metod pozwala zmniejszyć wysokość należnego podatku. Dowiedz się, czym jest zryczałtowany podatek dochodowy.

Czy raje podatkowe są legalne?

Raje podatkowe to określenie państw tudzież terytoriów, które oferują przedsiębiorcom czy zagranicznym inwestorom preferencyjne rozwiązania (stawki) podatkowe. Należą do nich takie kraje jak chociażby:

  • Brytyjskie Wyspy Dziewicze – Terytorium Zamorskie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
  • Hongkong,
  • Księstwo Monako,
  • Księstwo Andory.

Zasadniczo raje podatkowe oferują takie stawki podatkowe, które umożliwiają bardzo niskie opodatkowanie dochodu. Niemniej należy pamiętać, że na gruncie obowiązujących przepisów Ordynacji podatkowej mamy klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania, która stanowi, że czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny (unikanie opodatkowania). Zatem przenoszenie działalności gospodarczej do raju podatkowego może zostać potraktowane przez fiskusa jako działanie nielegalne – sprzeczne w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej, gdyż głównym celem jest obniżenie opodatkowania.

W razie pytań czy wątpliwości w zakresie optymalizacji podatkowejzapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który również specjalizuje się w zakresie doradztwa podatkowego.