Otrzymany w ramach darowizny lokal mieszkalny lub dom może przysporzyć niemałych kłopotów, jeżeli pojawi się myśl u obdarowanego co do dalszej sprzedaży ww. majątku. Wówczas najczęściej pojawiają się zapytania, czy można sprzedać taką nieruchomość otrzymaną w ramach darowizny, a jeżeli tak – to w jakim terminie od momentu nabycia i jakie mogą pojawiać się konsekwencje podatkowe. W niniejszym wpisie omówimy najistotniejsze zagadnienia związanie ze sprzedażą mieszkania z darowizny.
Czy można sprzedać mieszkanie z darowizny?
Tak, jak najbardziej można sprzedać mieszkanie z darowizny. Niemniej należy wziąć pod uwagę, że dokonanie sprzedaży przed upływem 5 lat od daty nabycia (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia) może rodzić konsekwencje podatkowe w postaci konieczności zapłaty podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Sprzedaż mieszkania z darowizny a podatek
Wspomniany podatek od opisanej sprzedaży wynosi wówczas 19% podstawy obliczenia podatku, zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o PIT. Niemniej należy pamiętać o pewnej możliwości uniknięcia owego podatku. Mianowicie mowa tutaj o uldze mieszkaniowej, która polega na zwolnieniu z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli zostanie on wydatkowany przez podatnika na “własne cele mieszkaniowe”, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Po sprzedaży mieszkania należy udać się do właściwego urzędu skarbowego celem złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej, w której to wskazane zostanie, że pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe w terminie 3 lat na własne cele mieszkaniowe. Czy darowizna jest opodatkowana?
Sprzedaż mieszkania z darowizny a zachowek
Zgodnie z art. 993 § 1 Kodeksu cywilnego, przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę. Tym samym sprzedaż mieszkania z darowizny jest bez znaczenia z punktu widzenia zachowku. Uprawnionemu do zachowku przysługuje prawo określonej kwoty – niezależnie czy darowizna została sprzedana, czy znajduje się w majątku osoby obdarowanej. Przeczytaj również na temat przepisania majątku za życia a zachowku.