Jednoosobowi przedsiębiorcy nierzadko decydują się na wykup leasingowanego samochodu do majątku prywatnego. Powstaje wówczas zapytanie co w przypadku ewentualnej sprzedaży? Czy wówczas przedsiębiorca będzie działał jako podatnik VAT i zapłaci podatek od towarów i usług? W niniejszym wpisie pochylimy się nad tym zagadnieniem w kontekście najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Stan faktyczny

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpił jednoosobowy przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności wnioskodawca użytkował samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu operacyjnego. Przedsiębiorca nie zaliczał do kosztów rat leasingów, ponieważ był opodatkowany w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. Jednocześnie wskazał przedsiębiorca, że podatek VAT wynikający z faktur za czynsz leasingowy odliczał w wysokości 50%.

Po upływie okresu leasingu przedsiębiorca dokonał wykupu samochodu na fakturę jako przedsiębiorca, niemniej bezpośrednio po wykupie tego samochodu przeznaczył go wyłącznie do użytku na cele osobiste, niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Co istotne, przedsiębiorca nie wprowadzał leasingowanego samochodu do ewidencji środków trwałych, jak i nie dokonywał odliczeń VAT z tytułu faktury zakupu tego samochodu, jak i od żadnych kosztów eksploatacyjnych.

W związku z planami sprzedaży samochodu z majątku prywatnego wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem do fiskusa czy sprzedaż owego poleasingowego samochodu będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Przeczytaj również, jak sprzedać samochód wykupiony z leasingu bez podatku dochodowego.

Stanowisko podatnika

W ocenie wnioskodawcy, sprzedaż samochodu z majątku prywatnego nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż w momencie sprzedaży nie będzie działał w charakterze podatnika (w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT). Jednocześnie sprzedaż samochodu nie będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej wnioskodawcy.

Poleasingowany samochód a podatek od towarów i usług

Fiskus uznał stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe. Dyrektor KIS zwrócił uwagę na to, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu VAT wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na to, że osoby fizyczne, które np. dokonują sprzedaży towarów stanowiących część majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarcze – nie mogą zostać uznane za podatników. Ponadto Dyrektor KIS przypomniał, że nie jest podatnikiem VAT ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Jednocześnie organ zwrócił uwagę, że przedsiębiorca wnioskodawca, dokonując sprzedaży samochodu, nie będzie działał w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie nosiła znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Wynikało to z faktu, że wnioskodawca po zakończeniu leasingu:

  • wykupił samochód na cele prywatne, oraz
  • nie odliczył podatku naliczonego w związku z wykupem pojazdu.

Zatem sprzedaż samochodu poleasingowego będzie stanowić zwykłe wykonywanie prawa własności i czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS, sygn. akt 0113-KDIPT1-3.4012.883.2024.1.MWJ)

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który również świadczy pomoc prawną w zakresie doradztwa podatkowego.