Ustawodawca w lipcu 2023 r. wprowadził zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie czy dom na rynku wtórnym. Idea zwolnienia w istocie była właściwa, niemniej wykonanie – niezmiennie sprawia trudności. W niniejszym wpisie zastanowimy się nad tym, czy jest możliwym skorzystać ze zwolnienia z PCC na dwa pierwsze mieszkania w jednym akcie notarialnym.
Stan faktyczny
Na temat wątpliwości dotyczących pierwszego zakupu mieszkania pisaliśmy w artykule “Zakup pierwszej nieruchomości na rynku wtórnym przez małżonków a PCC” oraz “Jak odzyskać PCC po zakupie mieszkania“. Do lektury tych wpisów serdecznie zapraszamy.
Niemniej w ramach niniejszego wpisu omówimy przypadek wnioskodawczyni, która złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Pani nabyła na mocy jednego aktu notarialnego dwa lokale mieszkalne. Odprowadziła także podatek od czynności cywilnoprawnych w pełnej wysokości. Wnioskodawczyni oświadczyła także, że przed dniem nabycia dwóch lokali mieszkalnych nie przysługiwało jej w Polsce ani za granicą prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, ani udział w tych prawach. We wniosku zapytała, czy w związku z powyższym stanem faktycznym należy jej się zwrot opłaconego podatku od nabycia lokali mieszkalnych lub jednego z tych lokali.
Stanowisko wnioskodawczyni vs interpretacja fiskusa
Według stanowiska wnioskodawczyni opłacony podatek należy się do zwrotu przynajmniej za jedno mieszkanie. Innymi słowy – uważała, że spełniła warunki zwolnienia z PCC, przewidzianego w art. 9 pkt 17 ustawy o PCC. Z powyższym stanowiskiem nie zgodził się Dyrektor KIS, który uznał, że cała umowa sprzedaży nie korzystała ze zwolnienia z PCC i został on słusznie pobrany w pełnej wysokości przez notariusza. Organ wskazał na to, że celem wprowadzonego zwolnienia była poprawa sytuacji osób nabywających swoją pierwszą nieruchomość. Zwolnienie to nie może dotyczyć osób, które nabywają swoje pierwsze mieszkania, a nie mieszkanie. Tym samym widzimy, że po prawie roku od wprowadzenia przepisów, fiskus trzyma się literalnej wykładni prawa i nawet w takim przypadku – nie ma możliwości zastosowania zwolnienia w stosunku do chociażby jednego lokalu.