W dzisiejszych czasach bardzo powszechne staje się zakładanie fundacji. Jednak problem w tego typu organizacjach pojawia się w kwestii podatków. Czy od darowizn odprowadza się podatek? Czy fundacja jest zwolniona z podatku VAT? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w dzisiejszym wpisie.
Czym jest fundacja?
Aby zagłębić się w tematykę fundacji, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić samą definicję fundacji. Czym zatem ona jest? Fundacja jest to nic innego jak organizacja pozarządowa, która ustanowiona jest do realizacji konkretnych celów. Mogą być to wszelkie cele natury społecznej. Ustawa o fundacjach wskazuje, że są to m.in. cele takie jak ochrona zdrowia, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska. Nie ma w żaden sposób uregulowane jaką kwotę należy przeznaczyć na majątek fundacji, jest to kwestia indywidualna. Jeśli jednak fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą, wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na działalność gospodarczą nie może być mniejsza niż 100 000 zł. „Na czele” fundacji stoi fundator. Jest to każda osoba fizyczna, bez względu na jej obywatelstwo. Fundację należy obligatoryjnie wpisać do KRS. Od 2023 roku istnieje również możliwość założenia tzw. fundacji rodzinnej.
Zwolnienie dywidendowe
Fundacja rodzinna jest podmiotowo zwolniona z podatku. Dzieje się to na mocy przepisów art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy CIT. Organizacja ta może przystępować do spółek handlowych. W ramach nich może otrzymywać dywidendy. Czy są one zwolnione z podatku? Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 marca 2024 r. (0114-KDIP2-1.4010.690.2023.1.MW), fundacje rodzinne na mocy przepisów są podmiotów zwolnienie z podatku, a co za tym idzie, dywidendy wypłacane na jej rzecz również podlegają zwolnieniu.
Poznaj podstawowe aspekty założenia fundacji rodzinnej.
Czy od darowizny odprowadza się podatek?
Definicję darowizny odnajdziemy w przepisach kodeksu cywilnego, który stanowi, że przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Teoretycznie darowizna podlega opodatkowaniu według ustawy od spadków i darowizn. W związku z tym, otrzymując darowiznę od fundacji, musielibyśmy złożyć SD-3. Jednak, w ustawie o PIT znajdziemy informację, iż zwolnione z podatku są świadczenia pomocy. Dlatego też fundacje mogą wsparcie na rzecz podopiecznych uznać nie jako darowiznę, a jako świadczenie pomocy. Jednak musi to być w sposób prawidłowy udokumentowane. W związku z tym kluczowe jest to, aby spełnić warunki, aby podlegać ustawie o PIT, a nie ustawie od spadków i darowizn. Dowiedz się więcej na temat, czy darowizna jest opodatkowana.
Zwolnienie z podatku VAT
Fundacja, tak jak większość podmiotów jest zwolniona podmiotowo do pewnego limitu sprzedaży. Został on uregulowany w ustawie z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, która stanowi, iż limit wynosi 200 000 zł. Jednak, gdy ta utraci prawo do zwolnienia podmiotowego, przysługuje jej zwolnienie przedmiotowe. Zgodnie z art. 43 u.p.t.u., od podatku zwalnia się „dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”. Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie, w interpretacji z dnia 31 sierpnia 2016 r. (IPPP3/4512-547/16-2/ISZ).