Nierzadko w dyskusji usłyszeć można stwierdzenia, że polski system prawny stanowi przerost formy nad treścią. Zakres obowiązków, wysoki stopień skomplikowania i ogrom formalności znacząco utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Najmocniej jednak jest to widoczne w sytuacji, w której działalność ta nie ma charakteru samozatrudnienia, lecz jest prowadzona w ramach spółki prawa handlowego. Spółka od zawsze kojarzy się z czymś formalnym, trudnym. Tak jednak nie jest, gdyż już od 2012 roku spółki można zakładać i prowadzić za pomocą systemu S24. W niniejszym wpisie przybliżamy zalety oraz ograniczenia S24. Zapraszamy do dalszej lektury.
Zalety systemu S24
Niewątpliwą zaletą korzystania z systemu S24 jest możliwość założenia spółki jawnej, z o.o. komandytowej lub nawet prostej spółki akcyjnej bez wychodzenia z domu. W przypadku spółki z o.o. oraz PSA, możliwość założenia spółki przez Internet wiąże się nie tylko z oszczędnością czasu, ale również pieniędzy. Ominie nas bowiem kosztowna wizyta u notariusza. System S24 umożliwia również proste przeprowadzenie wielu formalności, nie tylko założenie samej spółki. Za pomocą tego portalu można również dokonywać zmian w spółce, podejmować uchwały, zbywać udziały czy nawet składać sprawozdania finansowe.
Ograniczenia systemu S24
Niestety oprócz wspomnianych zalet, system niesie za sobą spore ograniczenia. Przede wszystkim większość dokumentów nadających kształtu naszej spółce takich jak jej umowa czy też uchwały musi być zgodna z tzw. wzorami. Nie możemy zatem sporządzić samodzielnie umowy spółki, lecz musimy zmieścić się w wyznaczonych przez ustawodawcę ramach i wariantach. Wzory są bardzo podstawowe i nie przewidują np. dopłat, umorzenia udziałów w przypadku śmierci lub możliwości wniesienia wkładów niepieniężnych do spółki. Oprócz tego należy przyznać, że system ten jest dość leciwy, co wpływa na jego awaryjność oraz „kapryśność”. Jego nieintuicyjne rozwiązania oraz ograniczenia merytoryczne sprawiają, że jest to raczej system przystosowany do mniejszych, mniej skomplikowanych spółek.
Czy można zrezygnować z S24, jeżeli zarejestrowało się spółkę?
Warto pamiętać, że w każdej chwili możemy zrezygnować z systemu S24. Pragnąc Państwa uspokoić – nie będzie to wiązało się z likwidacją założonej w ten sposób spółki. Nic z tych rzeczy. Spółka założona przez S24 istnieje w obrocie prawnym na takich samych warunkach, co podmioty tworzone w sposób „tradycyjny” – u notariusza. Podlega tym samym obowiązkom i w taki sam sposób jest widoczna w odpisie z KRS. Co więc należy zrobić, aby „uwolnić” spółkę od ograniczeń systemu S24? To proste. W przypadku spółek z o.o. i PSA wystarczy dokonać notarialnej zmiany umowy spółki, która zostanie zgłoszona przez PRS. W takiej sytuacji spółka traci prawo do korzystania z systemu S24, jednak nadal znajduje się w KRS.
Jeżeli rozważają Państwo założenie spółki bądź już podjęli Państwo decyzję, ale formalności zdają się nie mieć końca – zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który również specjalizuje się w zakładaniu spółek.