Raport kredytowy to dokument, który zawiera informacje o historii kredytowej danej osoby, w tym dane dotyczące zaciągniętych kredytów, pożyczek oraz ich spłat. W kontekście długów kluczowe jest zrozumienie, jak długo informacje o zadłużeniu mogą figurować w takim raporcie oraz kiedy znikają. W niniejszym wpisie odpowiemy na pytanie w przedmiocie tego, kiedy znikają długi w raporcie kredytowym. Zapraszamy do dalszej lektury wpisu.

Jak długo dług widnieje w raporcie kredytowym?

Tak długo, jak spłacamy zobowiązanie z tytułu pożyczki lub kredytu – jest ono widoczne w raporcie kredytowym BIK.

Co istotne, informacja o zaciągniętym i spłaconym kredycie widnieje w raporcie kredytowym BIK przez okres nie dłuższy niż 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania. Zatem w przypadku spłaty kredytu w terminie, informacje o nim będą widoczne przez kolejne pięć lat, a następnie zostaną usunięte. Opisane rozwiązanie dotyczy sytuacji, w której to kredytobiorca spłaca zobowiązanie kredytowe w terminie.

Z kolei w przypadku, jeśli kredyt był spłacany w terminie, doszło do opóźnień w płatnościach – informacje o tym będą widoczne w raporcie kredytowym przez okres 5 lat od daty ostatecznej spłaty zadłużenia.

Podstawą przetwarzania niniejszych danych jest art. 105a ust. 4 oraz ust. 5 ustawy prawo bankowe. Mianowicie banki oraz instytucje, o których mowa w art. 105 ust. 4, mogą przetwarzać stanowiące tajemnicę bankową informacje dotyczące osoby fizycznej po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem lub inną instytucją ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów.

Dowiedz się, jaka kara grozi za długi.

Czy należy spłacać dług, którego już nie ma w raporcie kredytowym?

Nawet jeśli dług nie pojawia się już w raporcie kredytowym, nie oznacza to, że automatycznie przestaje istnieć lub nie musi być spłacany. Istnieją pewne kwestie prawne i praktyczne, które warto wziąć pod uwagę w takiej sytuacji.

Przykładowo, dług może nie pojawiać się w raporcie kredytowym, niemniej może on nie być przedawniony. Zatem wierzyciel może nadal dochodzić swoich roszczeń. W takim przypadku, mimo że dług nie figuruje w raporcie kredytowym, warto go spłacić, aby uniknąć ewentualnych działań windykacyjnych czy sprawy sądowej, która mogłaby pogorszyć sytuację finansową.

Choć dług nie figuruje w raporcie kredytowym, to nie oznacza, że nie będzie miał wpływu na przyszłe relacje z wierzycielami. Jeśli wierzyciel prowadzi swoją wewnętrzną bazę danych o dłużnikach, w przyszłości może pojawić się kłopot ze skorzystaniem z kolejnych produktów kredytowych. Sprawdź, kiedy możliwe jest umorzenie długu bankowego.

Czy muszę spłacać dług, którego termin przedawnienia minął?

Generalną zasadą na gruncie prawa cywilnego jest to, że roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Zatem po upływie terminu przedawnienia nie można domagać się zaspokojenia roszczenia. Tym samym odpowiadając na powyższe pytanie – nie, nie ma konieczności spłacania długu, którego termin przedawnienia minął.

Zobacz, jak sprawdzić, czy masz dług, o którym nie wiesz.