Schemat podatkowy to zorganizowany plan lub struktura, która ma na celu osiągnięcie określonych korzyści podatkowych, takich jak obniżenie zobowiązań podatkowych, odroczenie podatków lub uniknięcie opodatkowania. Może obejmować różne działania, transakcje, które są celowo zaprojektowane w taki sposób, aby wykorzystać istniejące przepisy podatkowe w sposób korzystny dla podatnika. W niniejszym wpisie omówimy rodzaje schematów podatkowych. Zapraszamy do lektury.

Schemat podatkowy – co to jest?

Schemat podatkowy to pewne zorganizowane rozwiązanie, mające pozwolić na uzyskanie korzyści podatkowych. Schemat może być wypracowany na podstawie znajomości przepisów prawa podatkowego, a także jego praktyki.

Zgodnie z art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, przez schemat podatkowy rozumie się uzgodnienie, które:

  • spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada ogólną cechę rozpoznawczą;
  • posiada szczególną cechę rozpoznawczą lub
  • posiada inną szczególną cechę rozpoznawczą.

Teoretycy wskazują, że powyższe wyliczenie należy rozumieć rozłącznie w odniesieniu do konkretnego przypadku.

Co istotne w przypadku schematu podatkowego, kryterium głównej korzyści uważa się za spełnione, jeżeli na podstawie istniejących okoliczności oraz faktów należy przyjąć, że podmiot działający rozsądnie i kierujący się zgodnymi z prawem celami innymi niż osiągnięcie korzyści podatkowej mógłby zasadnie wybrać inny sposób postępowania, z którym nie wiązałoby się uzyskanie korzyści podatkowej rozsądnie oczekiwanej lub wynikającej z wykonania uzgodnienia, a korzyść podatkowa jest główną lub jedną z głównych korzyści, którą podmiot spodziewa się osiągnąć w związku z wykonaniem uzgodnienia.

Przykładowo, za schemat podatkowy może zostać uznany chociażby aport znaku towarowego pomiędzy podmiotami powiązanymi czy też nawet sprzedaż nieruchomości, jeżeli byłby to bardziej „opłacalny” wariant dla danego podmiotu dokonującego transakcji.

Przeczytaj również, czym jest agresywna optymalizacja podatkowa.

Schemat podatkowy standaryzowany

Zgodnie z art. 86a § 1 pkt 11 Ordynacji podatkowej, przez schemat podatkowy standaryzowany należy rozumieć schemat podatkowy możliwy do wdrożenia lub udostępnienia u więcej niż jednego korzystającego bez konieczności zmiany jego istotnych założeń, w szczególności dotyczących rodzaju czynności podejmowanych lub planowanych w ramach schematu podatkowego.

Schemat podatkowy standaryzowany musi spełniać jednocześnie definicję schematu podatkowego.

Schemat podatkowy transgraniczny

Zatem, aby schemat był schematem podatkowym transgranicznym, powinien: 

1) spełniać kryterium transgraniczne oraz 

2) spełniać kryterium głównej korzyści oraz posiadać jedną z wybranych ogólnych cech rozpoznawczych lub jedną ze szczególnych cech rozpoznawczych. 

Co istotne w przypadku schematu transgranicznego, kryterium transgraniczne uważa się za spełnione, jeżeli uzgodnienie dotyczy więcej niż jednego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej i państwa trzeciego oraz spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków:

  • nie wszyscy uczestnicy uzgodnienia mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium tego samego państwa,
  • co najmniej jeden uczestnik uzgodnienia ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium więcej niż jednego państwa,
  • co najmniej jeden uczestnik uzgodnienia prowadzi działalność na terytorium danego państwa za pośrednictwem zagranicznego zakładu w tym państwie, a uzgodnienie stanowi część albo całość działalności gospodarczej tego zagranicznego zakładu.

Co istotne, schemat podatkowy transgraniczny, który posiada szczególną cechę rozpoznawczą, nie musi spełniać kryterium głównej korzyści. Zobacz, jak płacić niższe podatki.

Schemat podatkowy – pomoc prawnika

Każdorazowo, zanim podejmą Państwo wiążącą decyzję co do wprowadzenia pewnych rozwiązań podatkowych tudzież optymalizacyjnych w ramach prowadzonej działalności, warto skonsultować pomysł z radcą prawnym, który może ocenić, czy dana transakcja / rozwiązanie nie będzie stanowić schematu podatkowego.

Zapraszamy do kontaktu z radcą prawnym Toruń, który również udziela porad prawnych w zakresie doradztwa podatkowego.