Umorzenie zaległości podatkowej to jedna z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, przewidzianych na gruncie Ordynacji podatkowej. Pozwala ona podatnikom na całkowite lub częściowe zwolnienie z obowiązku zapłaty zaległego podatku. Choć jest to rozwiązanie stosowane w szczególnych okolicznościach, może stanowić znaczącą ulgę dla podatników borykających się z trudnościami finansowymi. W niniejszym artykule przyjrzymy się m.in. na jakich zasadach możliwe jest umorzenie zaległości podatkowej. Zapraszamy do dalszej lektury.
Czym jest umorzenie zaległości podatkowej?
Zgodnie z art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Co istotne, zgodnie z § 2 przytoczonego przepisu, umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa. Dowiedz się także, czym jest schemat podatkowy.
Umorzenie zaległości podatkowej – kto może skorzystać?
O umorzenie zaległości podatkowych może ubiegać się każdy podatnik – zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Należy pamiętać, że wniosek o zastosowanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych musi być złożony przez podatnika – z wnioskiem takim nie może wystąpić np. osoba trzecia odpowiedzialna za zaległość podatkową, czy też osoba bliska dla podatnika, ale niebędąca jego pełnomocnikiem.
Kiedy złożyć wniosek o umorzenie?
Przesłankami uzasadniającymi zastosowanie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, wskazanymi w art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej, są “ważny interes podatnika” lub “interes publiczny”. Tym samym, jeżeli np. na skutek niesprzyjających okoliczności gospodarczych czy też w wyniku utraty możliwości zarobkowania, podatnik nie ma możliwości uregulowania należności podatkowych – należy złożyć wniosek o umorzenie zaległości.
Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej należy złożyć najwcześniej dzień po terminie płatności podatku, gdyż umorzenie może dotyczy tylko zaległości podatkowych. Sprawdź metody optymalizacji podatkowej.
Co w przypadku odmowy o umorzenie zaległości podatkowej?
Rozstrzygnięcie w sprawie organ wydaje w formie decyzji umarzającej zaległość podatkową (w całości lub w części) bądź odmawiającej umorzenia zaległości podatkowej. Co istotne, organ związany jest wnioskiem podatnika – jeżeli podatnik wniósł o umorzenie zaległości podatkowej w części – organ orzeknie zgodnie z jego żądaniem.
Jeśli podatnik nie zgadza się z decyzją naczelnika urzędu skarbowego bądź wójta gminy/burmistrza czy prezydenta miasta, może on złożyć odwołanie w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji (odpowiednio do Samorządowego Kolegium Odwoławczego lub dyrektora izby administracji skarbowej).
Jeżeli podatnik nie zgodzi się również z decyzją w ramach odwołania, może on złożyć skargę do sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od daty otrzymania decyzji.
Jeśli potrzebujesz doradztwa podatkowego, skontaktuj się z nami.