Zobowiązanie podatkowe, czyli obowiązek zapłaty należnego podatku na rzecz fiskusa, jest fundamentalnym elementem systemu fiskalnego każdego państwa. Nie każdy jednak wie, że po upływie określonego czasu zobowiązania podatkowe mogą ulec przedawnieniu. Przedawnienie zobowiązania podatkowego to kwestia istotna zarówno z punktu widzenia podatników, jak i dla fiskusa, dlatego warto znać regulacje w tym zakresie. W niniejszym artykule przybliżymy, kiedy powstaje zobowiązanie podatkowe, a także jakie zobowiązania podatkowe ulegają przedawnieniu.

Czym jest zobowiązanie podatkowe i kiedy powstaje?

Zanim omówimy, czym jest zobowiązanie podatkowe, należy omówić, czym jest obowiązek podatkowy, gdyż te dwa pojęcia są nierozerwalnie ze sobą powiązane. Mianowicie obowiązek podatkowy jest to wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Z kolei zgodnie z art. 5 Ordynacji podatkowej,  zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Z powyższego jasno klaruje się, że zanim powstanie zobowiązanie podatkowe, jest ono poniekąd „wyprzedzone” przez obowiązek podatkowy.

Zobowiązanie podatkowe konkretyzuje zindywidualizowany obowiązek podatkowy podatnika. Konkretyzacji podlega wysokość, miejsce i termin zapłaty podatku. Treścią tego zobowiązania jest obowiązek zapłaty podatku na rzecz wierzyciela podatkowego. Tym samym oznacza to, że zobowiązanie podatkowe zaistnieje tylko wtedy, gdy powstanie obowiązek podatkowy.

Sprawdź, jak płacić niższe podatki.

Jakie zobowiązania podatkowe ulegają przedawnieniu?

Generalną zasadą na gruncie Ordynacji podatkowej jest to, że zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Powyższe dotyczy wygaśnięcia każdego zobowiązania podatkowego, bez względu na sposób jego powstawania.

Przedawnienie zobowiązania podatkowego jest równoznaczne z jego wygaśnięciem, wraz z odsetkami.

Jakie podatki się nie przedawniają?

Zgodnie z art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej, nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Dowiedz się również, czy optymalizacja podatkowa jest legalna.