Niewątpliwie samo podjęcie decyzji o rozwodzie, jak i procedura rozwodowa mogą być źródłem stresu dla każdej ze stron, niezależnie od okoliczności sprawy. W ramach wcześniejszych wpisów, chociażby “Od czego zacząć rozwód?” i “Ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron?” – omawialiśmy nieco szerzej zagadnienia początkowe związanie z wszczęciem postępowania rozwodowego. Dlatego w niniejszym wpisie skupimy się na etapie rozprawy i przedstawimy przykładowe pytania, jakie mogą zostać zadane stronom.

Jak przygotować się na rozprawę rozwodową?

Zanim przejdziemy do omawiania rozprawy i szczegółowych, potencjalnych pytań, jakie mogą pojawić się, słów kilka o przygotowaniach „przed”. Na rozprawę należy przybyć punktualnie, z dowodem osobistym. Ponadto warto zarezerwować sobie co najmniej godzinę na przesłuchanie i wszystkie czynności w sądzie, ponieważ w zależności od okoliczności sprawy – przesłuchanie może trwać 15 min, a nawet i dłużej. Na uwadze należy mieć także to, że pytania mogą pojawić się ze strony sądu, ale także od stron czy ich ewentualnych pełnomocników. Ponadto warto mieć na względzie ewentualne opóźnienia w rozpoznawaniu spraw z wokandy.

Jakie pytania mogą pojawić się na rozprawie rozwodowej?

Poniżej przedstawiamy zestaw podstawowych pytań, które są klasycznymi – niemalże „pewnymi” pytaniami w trakcie każdej rozprawy rozwodowej.

  1. Czy mają Państwo wspólne małoletnie dzieci?
  2. Kiedy zaczęły pojawiać się problemy w małżeństwie? Co było tego powodem? Jak reagowali Państwo na te problemy?
  3. Jakie były początki małżeństwa i jaka była Państwa relacja?
  4. Czy mogą Państwo określić, kiedy doszło do zupełnego rozkładu pożycia stron?
  5. Czy widzą Państwo możliwość pogodzenia się i bycia w małżeństwie?
  6. Jaka jest dokładna przyczyna Państwa rozstania się?
  7. Czy wnoszą Państwo o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie, czy z orzekaniem o winie?
  8. Czy próbowali Państwo ratować małżeństwo? Czy korzystali Państwo z jakiejkolwiek pomocy, terapii?
  9. Czy zawierali Państwo umowę majątkową małżeńską, czy mają Państwo wspólność majątkową?
  10. Kiedy ostatni raz Państwo współżyli?

Pytania, jakie mogą pojawić się, gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci:

  1. Ile mają lat dzieci?
  2. Czy dzieci wiedzą, że Państwo się rozwodzą? Jak to przyjmują?
  3. Czy objęli Państwo dzieci opieką psychologiczną?
  4. Czy dzieci są zdrowe? Jeśli chore, to na co?
  5. Czy dzieci się uczą? Gdzie?
  6. W jaki sposób realizują Państwo obowiązek alimentacyjny?

Wyżej przedstawione pytania to oczywiście przykładowe zestawy, niemniej z naszej dotychczasowej praktyki wynika, że powyższe pytania są tymi podstawowymi – najczęściej zadawanymi przez sąd. Należy również wziąć pod uwagę, że w zależności od stanu faktycznego czy przebiegu rozprawy – pytania te mogą się różnić.

Jak odpowiadać na rozprawie rozwodowej?

Podstawą w każdej rozprawie jest odpowiadać na pytania zadawane w toku rozprawy zgodnie ze swoją wiedzą, zwięźle i rzetelnie. Istotnym jest także odpowiadać na zadane pytania zgodnie z prawdą. W przypadku, gdy nie znamy odpowiedzi na dane pytanie, bądź nie pamiętamy zdarzeń tudzież okoliczności – należy wskazać na to, że „nie pamiętamy”.

Rozwód – pomoc radcy prawnego

W procesie rozwodowym pomoc radcy prawnego może okazać się niezwykle cenna, zwłaszcza gdy sprawa jest skomplikowana lub wiąże się z trudnymi kwestiami, takimi jak podział majątku, opieka nad dziećmi, alimenty czy ustalenie winy za rozpad małżeństwa.

Nawet jeżeli nie chcą Państwo skorzystać z pomocy radcy prawnego w toku całego postępowania rozwodowego, warto tuż przed terminem rozprawy umówić się chociażby na jedną konsultację z pełnomocnikiem, aby przećwiczyć ewentualne pytania i odpowiedzi, które mogą pojawić się w toku rozprawy.

Radca prawny Toruń również specjalizuje się w sprawach rodzinnych, w tym także rozwodach, dlatego w razie trudności czy też dodatkowych zapytań – zapraszamy do kontaktu.